PL
EN

+48-722-167-807

info@themagicalevents.com

magicalevents

22 sierpnia 2019

Brak komentarzy

Home Uncategorized

Druhny – czy warto mieć je u swojego boku?

Druhny – czy warto mieć je u swojego boku?

wedding planner Poland

Dlaczego warto zdecydować się na druhny

wedding planner Poland

Zastanawiałyście się kiedyś nad obecnością druhen na Waszym ślubie, ale nie do końca wiecie po co miałybyście się na nie zdecydować? Jeśli tak, podjęcie tej decyzji z pewnością ułatwi Wam przybliżenie ich roli i obowiązków oraz nowoczesnego podejścia do tego tematu.

wedding planner Poland

Krótka historia

wedding planner Poland

Korzenie tradycji kobiecego orszaku Panny Młodej sięgają bardzo odległych czasów. Wywodzą się między innymi z przesądów i zwyczajów żyjących w nich ludzi. Aby ślub w Starożytnym Rzymie został uznany wymagano obecności 10 świadków przy tzw. „dopełnieniu aktu małżeństwa”. Ten fakt można skojarzyć właśnie z obecnością dzisiejszych druhen i drużbów podczas ceremonii. Co więcej, musieli się oni ubrać tak samo jak Państwo Młodzi. Celem miało być zmylenie wszystkich złych duchów, czy też zazdrosnych przeciwników danego małżeństwa. Wierzono, że dzięki temu ceremonii nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Dopiero w okolicach ery wiktoriańskiej rola druhen zaczęła przybliżać się do tej którą obecnie znamy. Nadal krążyły jednak przesądy związane z pomyślnością zaślubin. Kobiecy orszak towarzyszył Pannie Młodej w drodze do ołtarza niosąc pęk różnych rodzajów ziół, takich jak czosnek, czy rozmaryn. Powód był oczywiście ten sam co około 1 500 lat wcześniej: odstraszanie złowrogich duchów. Na szczęście w dzisiejszych czasach bukiet składa się przeważnie z pięknie pachnących kwiatów, prawda? 😊

wedding planner Poland

Obowiązki druhny

wedding planner Poland

Obowiązki druhen są bardzo indywidualną sprawą. Zależą od podejścia Panny Młodej i relacji jaką ma ze swoimi przyjaciółkami, siostrami, czy kuzynkami. Mówi się, że druhny powinny między innymi: zorganizować wieczór panieński, doradzić przy wyborze sukni ślubnej, pomagać przy ubieraniu się Panny Młodej w dniu ślubu, być przy błogosławieństwie, pilnować aby suknia i welon nie zostały zadeptane, przygotować ryż, płatki róż, bądź cokolwiek innego do obsypania Pary Młodej, pomóc przy odbieraniu prezentów i kwiatów, wskazać miejsca zagubionym gościom weselnym oraz mieć pod ręką „zestaw pierwszej pomocy” – czyli wszelkie kobiece akcesoria np. na wypadek rozmazania się makijażu Panny Młodej, czy oczka w rajstopach. Lista jest dość długa i wymagająca? Po pierwsze, część z tych obowiązków może przejąć świadkowa, a po drugie dobrze zorganizowana Panna Młoda poradzi sobie z niektórymi zadaniami sama, bądź może je zawsze zlecić profesjonalnym konsultantkom ślubnym z The Magical Events. Dzięki temu ogromny ciężar spadnie i z barków druhen i Pary Młodej.

wedding planner Poland

Suknie dla druhen

wedding planner Poland

Decydując się na obecność druhen podczas ślubu będzie trzeba zastanowić się także nad ich ubiorem. Podejścia są bardzo różne, ale jedno jest pewne – pod żadnych pozorem Panna Młoda nie powinna zmuszać swoich druhen do ubrania sukienek, które się im nie podobają, bądź źle się w nich czują, tylko i wyłącznie dla pożądanego efektu na zdjęciu. Kobiecy orszak nie musi mieć identycznych sukienek (przecież figury każdej z Pań mogą być różne) tym bardziej, że istnieje wiele pomysłów na dopasowanie ich stroju do Panny Młodej. Może być to ten sam krój, ale w innych kolorach, ten sam kolor i krój, ale w różnych odcieniach, ten sam kolor, ale różne style itp. Możliwości jest na tyle dużo, że na pewno uda się wszystkich zadowolić 😊 Niech każda wyrazi siebie, bo właśnie to jest piękne!

wedding planner Poland

Nowoczesne podejście

wedding planner Poland

Nowoczesne podejście do tematu druhen otwiera wiele furtek i zostawia szerokie pole do popisu. Wszystko zależy od osobowości i podejścia Panny Młodej. W dzisiejszych czasach coraz częściej prosi się mężczyznę o bycie „druhną”, czy też swoją Babcię! Z pewnością ma to swój niepowtarzalny urok. Nie wspominając już o sukienkach, które nie muszą być identyczne, czy o obowiązkach, którymi wcale nie trzeba obarczać druhen. Najważniejsza jest zwyczajna obecność tych kilku najbliższych Nam osób przed ślubem i w jego trakcie (liczba też nie jest z góry narzucona i wcale nie musi być parzysta). Wsparcie emocjonalne i dzielenie się tą wyjątkową chwilą „za kulisami” jest bezcenne i myślę, że właśnie dlatego w Polsce coraz częściej decydujemy się na druhny u Naszego boku. Nie należy więc od razu odrzucać tej opcji, bo kryje się za nią sporo sensu 😊

pictures: pinterest.com

author: Klaudia Drywa